JAK VYBRAT SNUBNÍ PRSTENY

Na následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik rad a doporučení, jak si vybrat snubní prsteny na celý život.

Hned v úvodu bych vás rád upozornil, že výběr snubních prstenů není snadný úkol a díky obrovské nabídce se jedná o časově velmi náročnou akci. Připravte se na to, že výběrem můžete strávit několik hodin, dnů či týdnů. Delší čas je však v tomto případě opodstatněný a oprávněný, uvědomte si, že si vybíráte  šperk, který máte v úmyslu nosit do konce života, a proto by se výběr a správná volba neměla podceňovat.

V úvodu je třeba si ujasnit z jakého materiálu chci mít prsteny zhotoveny a jakou částku chci do prstenů investovat. My nabízíme 4 možnosti:

  • ZLATO - jedná se o nejčastější a nejrozšířenější materiál pro výrobu běžných šperků a také snubních prstenů. V českých prodejnách se nejčastěji setkáváme s prsteny vyrobené ze 14-ti karátové slitiny o ryzosti 585/1000 ve žluté, v bílé a červené barvě. Když se zeptáte nás, jaký materiál bychom doporučili, vždy se vám pokusíme vysvětlit, že zlato je ta nejlepší volba. Zlato se odjakživa řadilo mezi drahý kov, který je díky svým vlastnostem velmi vhodné pro výrobu šperků. Zlatý šperk je možné kdykoliv přeleštit do vysokého lesku a dokonale ho tak renovovat. Zlaté prsteny je také možné později zvětšit nebo zmenšit a tato úprava nebude vůbec viditelná. A navíc šperky ze zlata si vždy uchovávají svou přirozenou hodnotu a kdykoliv je můžete prodat s mnohem menší ztrátou oproti jiným kovům. Velkou výhodou je také možnost kombinování více barev na jednom prstenu, můžete tak mít na prstenu bílou, žlutou i červenou barvu. V našem zlatnictví nabízíme zlaté prsteny vyráběné výhradně ručně. To znamená, že výroba kroužků, zhotovení vnějších i vnitřních rytin a fasování kamenů se provádí pouze ručně. Za touto metodou si 100% stojíme a kvalita ruční práce je pro nás hlavní prioritou.          

          Výhody          - výborné vlastnosti pro výrobu prstenů
                                 - možnost pozdější úpravy a renovace
                                 - snadné kombinování více barev na jednom prstenu
                                 - vysoká výkupní hodnota

          Nevýhody     - vyšší cena 

  • STŘÍBRO - stejné prsteny, které vyrábíme ze zlata, umíme vyrobit i ze stříbra. Stříbro je také velmi vhodné na výrobu šperků, ale jedná se o mnohem méně cenný kov oproti zlatu. Výhodou je, že prsteny, které se vám líbí ve zlatém provedení, si můžete ve stříbře pořídit za poloviční částku. Renovace a případná úprava je také možná. Na stříbrné prsteny se v závěrečné fázi výroby nanáší vrstva rhodia, díky které jsou nové prsteny k nerozeznání od bílého zlata. Tato povrchová úprava se však mnohem rychleji ošoupává oproti zlatým prstenům. Stříbrné prsteny se také snadněji poškrábou, protože stříbro je podstatně měkčí materiál než zlato.

         Výhody          - nízká cena
                                - možnost prsteny upravit a renovovat
                                - stejně velký výběr vzorů jako u zlatých prstenů

         Nevýhody      - rychleji stárnou
                                - snadné a rychlé poškrábání povrchu
                                - v případě prodeje nemají prsteny v podstatě žádnou hodnotu

  • CHIRURGICKÁ OCEL - snubní prsteny z chirurgické oceli se staly v poslední době nedílnou součásti nabídky v českých obchodech a eshopech. Díky svým nízkým cenám a velkému výběru jsou mezi mladými páry velice populární. Jsou vhodné pro všechny, kteří si přejí hezké moderní prsteny vhodné i pro alergiky a nemají chuť do nich investovat tisíce korun. Bohužel, jak už to u kompromisních řešení bývá, u ocelových prstenů najdeme také spoustu nevýhod. Je třeba zdůraznit, že ocelové prsteny není možné vyrobit na zakázku, musíte si vybrat přímo z hotových vzorů, u kterých taktéž není možné provést žádnou úpravu. Stejně tak pozdější renovace je velice problematická, přeleštění hrubších škrábanců nebo obnovení mátování není možné. Hlavní nevýhodu je však nemožnost prsteny upravit, takže pokud vám prsten po několika letech už nebude sedět, nezbyde vám nic jiného než prsten přestat nosit a nebo si pořídit nový. 

          Výhody          - nízká cena
                                 - velký výběr hotových vzorů
                                 - vhodné i pro alergiky
    
          Nevýhody      - nemožnost prsteny upravit
                                 - nemožnost prsteny renovovat
                                 - prsteny nemají po nákupu žádnou finanční hodnotu

  • TITAN - u titanových prstenů platí v podstatě totéž co u ocelových. Titan je navíc 100% antialergický, v podstatě nehrozí, že by titanový šperk způsobil komukoliv vznik alergické reakce. Titan je také velice lehký materiál, velice příjemně se nosí. Nejznámější výrobce titanových šperků je německá značka Boccia Titanium, která do všech šperků vsazuje diamanty.

          Výhody           - nízká cena (v porovnání se zlatými prsteny)
                                  - velký výběr hotových vzorů
                                  - vhodné i pro alergiky
    
          Nevýhody       - nemožnost prsteny upravit
                                  - nemožnost prsteny renovovat
                                  - prsteny nemají po nákupu žádnou finanční hodnotu

Pokud jste si vybrali materiál, ze kterého chcete mít prsteny vyrobeny, dalším krokem je výběr barvy. Stříbrné prsteny budou vždy bílé, ocelové a titanové mohou být i barevně kombinované, záleží jaký typ si vyberete. U zlatých prstenů jsou možnosti mnohem bohatší. Vaše prsteny mohou být žluté, bílé, červené a nebo barevně kombinované ze všech tří barev. Nejprodávanější jsou bílé a kombinované žluto-bílé, ale v poslední době jsou velice moderní také bílo-červené prsteny. Zákazníci nejčastěji volí barvu podle šperků, které rádi nosí, ale většinou se rozhodnou až podle toho, co jim padne nejvíc do oka a velice často se stane, že od rozhodnutí objednat si žluté prsteny velice rychle upustí poté, kdy se nechají inspirovat nějakou jinou barevnou variantou.

Barvu jsme si vybrali, nyní je potřeba zvolit šířku a profil prstenů. Snubní prsteny se nejčastěji vyrábí v šířce 5-6 mm, ale je možné zvolit jakoukoliv šíři od 3mm do 8mm, v krocích po 1/2 mm. Šířky 3-4 mm jsou vhodné na hladké, popřípadě jednoduché ryté prsteny. Pokud se vám zalíbí prsteny složitější, s mátováním, s proužky a s kamínky, doporučujeme zvolit šířku 5mm, 5.5mm nebo 6mm. Tak máte jistotu, že se vše na prstýnek krásně vejde a zdobení nebude vypadat přeplácaně.
Nyní ještě zbývá vybrat si profil prstenů. My nabízíme prsteny rovné (ploché) a nebo půlkulaté. Obecně platí, že některé typy ozdob vypadají lépe na rovných prstýncích a jiné na půlkulatých, ale většinou je rozhodnutí na vás, technicky je možné vyrobit jakoukoliv ozdobu na oba typy profilů. 

Na závěr bude ještě potřeba zvolit jaké kamínky si přejete mít ve svých prstýncích. Již delší dobu se drtivá většina snubních prstenů vyrábí s kamínky. Nejčastěji jsou kamínky zafasované pouze v dámském prstenu a pánský je bez, ale na přání samozřejmě zhotovíme s kamínky i pánský prsten.

A jaké jsou tedy možnosti?

  • BRILIANTY - nebo také diamanty. Je jedno, jak tyto kamínky nazveme, obě možnosti jsou správné. Briliant je již vybroušený diamant s briliantovým brusem. Tyto kameny jsou do snubních prstenů nejvhodnější a jejich vyšší cena je zanedbatelná oproti výhodám, které přináší. Jedině brilianty vám vydrží v prstenu celou dobu krásně zářit a případná renovace třeba i za 30 let jim vůbec neublíží. Cena briliantů se určuje v tomto případě hlavně podle velikosti a většinou se pohybuje v rozmezí od 300,- do 1000,- Kč za kus.
  • ZIRKONY - syntetický kámen, který je krásně vybroušený a nový kus je laikem téměř k nerozeznání od pravého kamene. Nízká pořizovací cena je vykoupena tím, že zirkon ve snubním prstenu nevydrží dlouho hezký. Již po několika měsících jeho povrch ztratí lesk a celý kámen jakoby zmléční. Zirkony volí většinou zákaznice, které si přejí mít v prstenu větší množství kamenů a brilianty by cenu již hodně navýšily. 

A stále ještě nekončíme, ale už zbývá pouze poslední věc a tou je rytina dovnitř. Úplně nejčastěji se do prstenů ryje jméno partnera a datum svatby, ale rozhodnutí je opět ve vaši režii. Pokud to bude technicky možné, vyryjeme cokoliv. Monogram, zdrobnělinu nebo něco osobního? Je to na vás.

Pokud chcete vědět ještě další detailnější informace o naší nabídce, podívejte se ZDE .