Několik rad jak pečovat o šperky
Spousta majitelů zlatých a stříbrných šperků si neuvědomuje, že šperk je ozdoba, která je vyrobena a předurčena ke zdobení svého majitele. To znamená, že pokud chcete, aby vaše šperky vypadaly co nejdéle jako nové, je třeba se řídit určitými základními pravidly.
Prsteny je třeba sundávat před umýváním rukou, v žádném případě nemají co dělat na prstech při těžké manuální práci nebo sportu. Za svůj profesní život jsem viděl spoustu zbytečně zničených šperků, protože jejich majitelka byl nezodpovědná nebo líná a odmítala se těmito základními pravidly řídit.
Zejména stříbrné šperky špatně snáší styk s nejrůznějším chemickým prostředím. Někdy stačí malinko agresivnější pot, špatně zvolený šampón nebo krém, aby stříbro zčernalo. U dětských zlatých náušnice je naprosto běžné, že zčernají při onemocnění dítěte, někdy stačí třeba jen rýma. Návštěva lázní s řetízkem na krku může vézt dokonce k jeho nevratnému poškození…
Rád bych se ještě zmínil o dnes už známé problematice bílého zlata. Barva bílého zlata před povrchovou úpravou je taková šedo-bílá, někdy až do žluta. Aby byl šperk vyrobený z bílého zlata krásně bílý, lesklý a zářivý je potřeba jej povrchově upravit. Této metodě se říká rhodiování a je s ní upravena většina bílých zlatých šperků prodávána na českém trhu. Rhodiování je antioxidační povrchová úprava. Jedná se o technologický postup (pokovení), který slouží k ochraně stříbra před černáním, žloutnutím a ztrátou lesku. Protože tato úprava neobsahuje nikl, je vhodná i pro alergiky. Pochopitelně pokud se jedná "pouze" o povrchovou úpravu, péče o takovýto šperk si vyžaduje mnohem větší pozornost, o které jsem se zmínil v prvním odstavci. Přesto se může stát, že se rhodiování začne ještě v záruce ztrácet a šperk ztratí svůj krásný přirozený lesk, který měl po zakoupení. Bohužel záruka se na toto nevztahuje, jedná se o běžnou vlastnost bílého zlata.
Dále je si třeba uvědomit na co se vztahuje záruka. Záruka se vztahuje na výrobní vady šperku, popřípadě na skryté výrobní vady, které se objevily při jeho nošení. V žádném případě se nemůže zaměňovat běžné opotřebení či životnost šperku se zárukou.
Záruka se tedy nevztahuje např. na vydřené ouška u visacích náušnic, vydřené koncovky u řetězoviny nebo silové roztržení řetízku či náramku a to ani tehdy, pokud se tato "závada" objeví před vypršením zákonné záruční doby, tedy dvou let.
Přesto se snažíme vyjít zákazníkovi vždy vstříc a snažíme se i tyto sporné případy řešit k jeho spokojenosti...